Ko će biti u Vladinom timu za zaštitu srpskih svetinja
Nikola Selaković je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je posle najave predsednika Vučića, stvoreno veliko interesovanje za taj specijalni tim, za njegov sastav i zadatke.
Kako je rekao, zadatak tima biće rad na zaštiti kulturne, istorijske i duhovne baštine, svega onoga što narod zove svetinjama, „tamo gde su ugrožene fizički, pravno, po pitanju identiteta, originalnosti, nastanka i porekla“.
Tim će biti formiran u saradnji sa SPC, uz blagoslov partijarha i Sinoda, rekao je Selaković i dodao da će pored predstavnika crkve u njemu biti i ljudi iz struke, zaštitati, istoričari, istoričari umetnosti i svi oni koji mogu da doprinesu svojim radom.
Naveo je da će biti i prilike za angažovanje određenih ličnosti i stručnjaka po poizvu, jer nije svaka svetinja ista.
Selaković je napomenuo da je to polje toliko široko i da država u prethodnim vremenima nija poklanjala nikakvu ili je poklanjala nedovoljnu pažnju ovim pitanjima.
„Naše je da alarmiramo javnost“
Na pitanje o izgradnji puta kod manastira Visoki Dečani, Selaković je naveo da je predsednik konkretno rekao da će to postaviti kao jednu od najbitnijih tema prilikom obnovljenih razgovora u Briselu.
„Naše je da alarmiramo javnost i govorimo o tome u međunarodnim, ne samo domaćim okvirima“, rekao je Selaković.
Podsetio je i da je predsednik Vučić, prilikom posete Vatikanu, papi poklonio monografiju o Sabornoj crkvi Svetog Nikole u Novom Brdu, u trenutku kada se otvorilo pitanje identiteta te crkve.
„Mi smo izašli sa unapred pripremljenom ozbiljnom naučnom ekspertizom“, naveo je Selaković.
Ističe da će se raditi takve stvari i da bi trebalo alarmirati stručnu i političku javnost tamo gde su spoemnici srpske kuluturne baštine ugroženi.
„Ako šef države jednu temu postavi tako visoko i da joj tako visok značaj, onda je to imperativ za rad svih državnih organa“, rekao je generalni sekretar predsednika.
Država brine o identitetskim pitanjima
Selaković je ukazao da nije reč samo o zaštiti svetinja, već je istakao da danas drugačije izgledaju Studenica, Sopoćani, Manasija…
Kaže da država pokazala da brine o identitetskim pitanjima.
Kako navodi, završava se i Hram Svetog Save, a rečč je o najvećoj površini pod mozaikom na svetu. Dodaje i da se podiže spomenik osnivaču srpske srednjovekovne države.
„Neko je trebalo da omogući da država dođe u ekonomsko stanje i izvršava te velike zadatke“, rekao je Selaković uz napomenu da je, uze ekonomske prilike, sazrela i politička volja da Srbija pokaže da srpski narod duboko baštini svoju kulturu, istoriju i državnost.
Izvor: rts.rs