SrbijaVesti

Pandemija ubrzala nabavku ogreva, cene stare, može i na rate

Ispred kuće Mitrovića u Vranju, hrpa drva i zvuk testere. Spremaju se drva za zimu. Dvanaest  kubika posekli su kažu u svojoj šumi, pa su samo seču i prevoz platili 300 evra.

„Meni to neće biti dovoljno pošto imam centralno grejanje u kući, ali imam prošlogodišnjeg, ostalo mi je još oko 12 kubika tako da će to biti sasvim dovoljno.

Kubik drva, ponegde u manjim mestima još može da se nađe za 30 evra, ali je najčešća cena 40 do 45 evra, u Beogradu i većim gradovima treba dati oko 6.000 dinara. Prošla zima bila je blaga, pa mnogi imaju i zaliha.

Cena peleta je sada povoljnija – tona košta od 185 do 210 evra i cene uglja su na prošlogodišnjem nivou – najeftinije i natraženije kolubare je 7.500 hiljada

„Jeste povećana potražnja ove godine u odnosu na ranije godine, verovatno zbog ove cele situacije. Povećana je potražnja za ogrevnim drvetom peletom i nešto manje za ugljem. Ugalj i ogrevno drvo dajemo na rate od tri meseca do godinu dana“, kaže Saša Petrović sa stovarišta „Iverak“ u Beogradu.

Posla imaju i oni koji rade sa testerom ili cepaju drva. Da iseku kubik traže najmanje 500 dinara.

„Svakog dana i po deset poziva imamo. Oko dvadeset pet do trideset kubika, neki normalan tempo je oko dvadeset kubika, svakim danom se radi“, kaže Jovan Jovanović, vlasnik mašine za sečenje i cepanje drva iz Prokuplja.

Analize pokazuju da se na čvrsti ogrev greje više od 40 odsto srpskih domaćinstava, a najviše na drava.

Drva je dobro nabaviti malo ranije da se prosuše. Suva cepanica bolje greje i manje zagađuje životnu sredinu.

Izvor: rts.rs